witaminy w warzywach i owocach         WITAMINA E

Występowanie działanie

Witaminy - Home

Witamina E uważana jest za najbardziej skuteczny biologiczny wymiatacz wolnych rodników. Witamina ta (tokoferol) należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest ona bardzo potrzebna normalnej reprodukcji i metabolizmu komórek nerwowych i mięśniowych.

Najczęściej występuje w : olej z kiełków pszenicy, nasiona soi, wątroba, masło, żółtko jaj, owies.

Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci wielu ludzi, ale dzięki zmianom w diecie z ograniczeniem tłuszczów i sodu oraz normalizacji masy ciała udało się obniżyć umieralność, wynika z tego, że osoby które stosują witaminę E , mają większe szanse na zdrowie. Badania które zostały przeprowadzone, wykazały, że stosowaniw witaminy E zapobiega nie prowadzącym do zgonu zawałom serca u chorych z rozpoznaną chorobą niedokrwienną serca.

Niedobór w diecie  występuje rzadko, jednak wcześniaki mają zaburzone wchłanianie i muszą otrzymywać dodatkowe dawki tej witaminy. Brak tej witaminy lub jej niedobór osłabia zabezpieczenie przed niszczącym działaniem nadtlenków na błony zewnątrz komórkowe, np. eryrtocytów, aparatu Golgiego, a także na DNA.

Badania , które przeprowadzano na zwierzętach , wykazały że brak witaminy E prowadzi do uszkodzenie płodu, rozmiękania mózgu itd. U ludzi ten niedobór występuje u pacjentów z zespołem złego wchłaniania lub w genetycznie uwarunkowanych zespołach przebiegających z upośledzeniem metabolizmu lipoprotein.

Witamina A
Witamina C
Witamina E
Technik Farmaceuta
Poradniki
Kolagen Katowice
Ebooki
Kolagen Naturalny

No title